rawpixel-567016-unsplash 11.09.2018

Нові можливості підприємницької діяльності – działalność nierejestrowana (незареєстрована підприємницька діяльність)

Якщо Ви вже довго мрієте про відкриття власного бізнесу в Польщі, але не впевнені чи впораєтеся і чи Ваша ідея виявиться хорошим вибором, тоді відмінним рішенням для Вас може бути діяльність без реєстрації.

Діяльність без реєстрації (так звана «działalność nierejestrowana») це новинка в нашій країні. Від традиційної підприємницької діяльності вона відрізняється звільненням від сплати внесків в ZUS (Фонд Соціального Страхування), які можуть значно погіршити стан бюджету починаючого підприємця.

Ви можете вести діяльність без реєстрації, якщо:

  • Протягом останніх 5 років (60 місяців) не вели підприємницької діяльності
  • Або ж не вели підприємницької діяльності протягом 12 місяців з дня набрання чинності законом (від 30.04.2018)
  • є фізичною особою
  • Для вашої діяльності не потрібні концесії, дозволи або ліцензії
  • Прибуток Вашої фірми не повинен перевищувати 50% на місяць від мінімальної заробітної плати (у 2018 році 50% виносить 1050 злотих). Однак, якщо прибуток Вашої фірми перевищує вищевказану суму, то з цього дня вона стає підприємницькою діяльністю. У зв’язку з цим виникає обов’язок подання заяви про реєстрацію в CEIDG (Центральний Облік і Інформація про підприємницьку діяльність). Звичайно говоримо тільки про прибуток діяльності без реєстрації, і це означає, що в цей час Ви можете працювати або навіть здавати квартиру в оренду.

Безсумнівно діяльність без реєстрації має багато переваг:

  • Не треба реєструватися в CEIDG, GUS (Центральне статистичне управління) або податковий орган
  • Не треба платити внесків в ZUS,
  • для розрахунку діяльності потрібен лише спрощений бухгалтерський облік
  • Не оплачуються внески з прибуткового податку (дохід вказується в річній податковій декларації PIT-36 в «інших джерелах»)
  • Маєте можливість легального підробітку

Звичайно, управління бізнесом такого типу пов’язане з деякими обов’язками. У світлі Цивільного кодексу Ви будете сприйматися як підприємець – тобто будете мати обов’язок перед споживачами, роботу зі скаргами та поверненнями. Додатково, в зв’язку з веденням спрощеного бухгалтерського обліку, будете зобов’язаними виставляти рахунки своїм клієнтам. Рахунки повинні містити число, дату видачі, назву продавця і покупця, назву послуги та суму для оплати.

Як видно, діяльність без реєстрації має багато переваг. Безліч людей які керують малими бізнесами, наприклад, популярний останнім часом продаж виробів ручної роботи в соціальних мережах таких як Інстаграм, матиме можливість вийти з «сірої зони» і працювати легально. Звичайно, як і у більшості нових законів, можна знайти неточності. Проте сама ідея і вступ її в силу дає перспективи змін на краще.