EXLIBRA - Общество с ограниченной ответственностью или индивидуальная предпринимательская деятельность – что является более выгодным? 04.11.2018

Товариство з обмеженою відповідальністю або індивідуальна підприємницька діяльність – що краще?

В даний час індивідуальна підприємницька діяльність і товариство з обмеженою відповідальністю є найбільш популярними юридичними формами бізнесу.

Більшість підприємців відразу вирішують відкрити бізнес в першій формі, перебуваючи в переконанні, що ведення товариства являється занадто складним процесом. У цій статті ми постараємося наблизити Вам всі відмінності і подібності обох форм, завдяки чому сподіваємося розвіяти Ваші сумніви і допомогти у виборі такої форми діяльності, яка найкращим чином буде відповідати Вашим потребам.

Реєстрація бізнесу

Вже на першому етапі реєстрації власного бізнесу, можете побачити істотні відмінності. Реєстрація індивідуальної підприємницької діяльності не складна, і  безкоштовна. Єдине, що нам потрібно зробити, це представити заявку CEIDG-1 (Центральний Облік і Інформація про підприємницьку діяльність) і відповідні додатки до міського управління або просто використовувати можливість подачі заявки в електронному вигляді. У разі онлайн-реєстрації нам необхідно буде з’явитися в міському управлінні не пізніше 7 днів з дати подачі заявки.

З реєстрацією товариства з обмеженою відповідальністю трохи складніше, тому що чекає нас багато платежів. По-перше, щоб зробити запис в Державному судовому реєстрі, треба укласти договір у формі нотаріального акту, а плата за таку послугу залежить від акціонерного капіталу товариства. Крім того, Ви повинні взяти до уваги судовий збір і внесення запису в Судовий і господарський монітор.

У ситуації з товариством, також можемо скористатися можливістю онлайн-реєстрації, однак, незважаючи на нижчі витрати за таку послугу, ця форма реєстрації дозволяє внести у договір тільки основні елементи, яких може бути недостатньо. Крім того, створивши ТОВ, ми будемо в обов’язку сплатити податок на цивільно-правові операції, а його сума залежить від суми оголошеного акціонерного капіталу.

оподаткування

У разі індивідуальної підприємницької діяльності платником податків є сам підприємець – як фізична особа, тому він зобов’язаний сплачувати прибутковий податок з фізичних осіб.

Однак ТОВ функціонує як окрема юридична особа, тому є обов’язок платити прибутковий податок з юридичних осіб (19% від досягнутої прибутку брутто)

Що важливо, у випадку товариства існує так зване подвійне оподаткування. Це передбачає сплату прибуткового податку спочатку за весь дохід, отриманий компанією, а потім за дивіденди, виплачені акціонерам компанії.

Внески в Управління соціального страхування (ZUS)

Особа, яка управляє індивідуальною підприємницькою діяльністю, якщо воно не пов’язане трудовим договором, зобов’язана оплачувати внески ZUS і включаючи внески на медичне страхування. Проте плюсом є те, що за перші 24 місяці роботи ми можемо скористатися пільгою і платити тільки 30% внеску в ZUS.

У схожій ситуації підприємець, керуючий товариством, якщо він є єдиним партнером – він повинен оплачувати медичні та соціальні внески, але не має права на будь-які знижки. У ситуації, коли є кілька партнерів, тоді немає ніяких зобов’язань по сплачення цих внесків.

Бухгалтерія

У разі ТОВ бухгалтерський облік потрібно вести у  формі бухгалтерських книг, крім того, ми зобов’язані складати фінансові звіти. Така ситуація вимагає від нас працевлаштування бухгалтера, і незважаючи на те, що це ще один фінансовий тягар, він дає нам чітке уявлення про фінансовий стан компанії.

Інакше у випадку з індивідуальною підприємницькою діяльністю, тому що на нас не нав’язуються ніякі вимоги. З невеликим бажанням і допомогою онлайн-програм, ми можемо самі подбати про бухгалтерію.

Відповідальність

Ще одне важливе питання, яке слід враховувати, – відповідальність підприємця. Особа, що веде індивідуальну підприємницьку діяльність, несе відповідальність за зобов’язання компанії всім своїм особистим майном. При ТОВ інші обставини, так як підприємець несе відповідальність тільки майном товариства, а воно обмежується сумою внесків своїх акціонерів.

Грошовий обіг

Згідно з чинним законодавством, ТОВ повинно вести докладний облік грошового обороту. Більш того, кожні отримані товариством гроші належать йому, а не його власнику, тому їх можна використовувати тільки тоді, коли мова йде про виплату у вигляді заробітної плати або дивіденду.

У цьому моменті варто згадати інші питання, які можуть переважити плюси товариства з обмеженою відповідальністю. По-перше, ведучи таку діяльність, маємо можливість випускати облігації. Додатковою перевагою є те, що керівництво компанії має право залучати інвесторів або навіть продавати весь бізнес, що в разі індивідуальної підприємницької діяльністю являється практично неможливим.

Як можна побачити, вибір юридичної форми вашого бізнесу залежить в основному від ваших вимог. Якщо ви не впевнені в бізнес-ідеї, не плануєте брати великий кредит, щоб почати компанію, а також хочете продавати свої товари або послуги особам, які не ведуть підприємницької діяльності – тоді індивідуальна підприємницька діяльність це хороша опція для Вас. Однак, якщо ви маєте намір працювати у великих масштабах, ви чітко визначили ідею Вашого бізнесу, плануєте взяти кредит для компанії, тоді ТОВ стане для Вас найбільш зручним варіантом.