EXLIBRA. НДС-ЕС. Что это? Кто должен зарегистрироваться? 18.03.2019

ПДВ-ЄС що це таке? Хто повинен реєструватися?

Після вступу Польщі до Європейського Союзу операції Польщі з іноземними ринками стали більш доступними. Завдяки цьому польські підприємці почали частіше торгувати з контрагентами з  країн Європейського Союзу. Цей тип транзакції називається операцією в межах Союзу. Паралельно з цією операцією з’являється угода про ПДВ – ЄС.

Обов’язок реєструвати для потреби ПДВ-ЄС необхідний підприємцю, який має намір здійснювати операції з іноземними контрагентами в країнах-членах ЄС. Це зобов’язання також поширюється на компанії, які користуються звільненням від ПДВ, які здійснюватимуть операції в межах Союзу. Для реєстрації платник податків повинен подати відповідні документи до податкової інспекції. Формуляр ПДВ-R використовується для повідомлення.

Податок з ПДВ ЄС сплачується тільки підприємствами, які мають європейський номер ПДВ та додатково здійснили принаймні одну операцію з перелічених у даному податковому періоді:

  • WNT – Придбання товарів у межах Спільноти, тобто купівля, зроблена польським підприємством з підприємства з країни, що походить з Європейського Союзу
  • WDT – постачання товарів всередині Союзу, тобто продажі, зроблені польським підприємством підприємствам з європейських країн,
  • продаж послуг польським підприємством державному підприємству в Європейському Союзі, для якого покупець послуг є платником податків.

Не всі трансакції всередині Союзу повинні бути показані на декларації з ПДВ-ЄС. Одним з видів операцій за участю суб’єктів з країн Європейського Союзу, які не включені до зведеної інформації, є імпорт послуг. Попри придбання послуг з країн ЄС, підприємець не зобов’язаний показувати вартість придбаних послуг у декларації ПДВ ЄС.

Також у разі надання послуг або реалізації товарів фізичним особам, які не здійснюють діяльності з країн ЄС, підприємець не виявить у декларації ПДВ-ЄС. Ці операції будуть розглядатися на тих самих умовах, що й внутрішні операції.

Для того, щоб зареєструвати ПДВ – ЄС, платник податків повинен подати в податкову інспекцію форму ПДВ-Р. Ця форма використовується для реєстрації платника податку на податок на товари та послуги. Підприємства, які вже зареєстровані для ПДВ, як активні платники або платники податків, що звільняються від податків, повинні подати лише оновлену форму. Важливим моментом є дата початку операцій в межах Спільноти. Подаючи зазначену форму, компанія отримає від Податкового відомства Європейський НІП, який він буде використовувати при здійсненні операцій в межах Спільноти.

Після реєстрації платника податків з ПДВ та початку операції з контрагентами з ЄС важливо враховувати терміни подання декларацій з ПДВ та ЄС. З січня 2017 року подання декларацій з ПДВ-ЄС здійснюється на щомісячні періоди, навіть у випадку підприємств, що подають декларації з ПДВ щоквартально. Крім того, зміни, внесені на той час, визначають, що декларації з ПДВ ЄС для операцій у межах Спільноти можуть бути подані до податкової інспекції тільки електронними засобами.

  • Подача декларації з ПДВ – ЄС повинна бути зроблена до 25-го числа місяця, наступного за місяцем, коли він буде розрахований.
  • Якщо трейдер протягом даного місяця не здійснив жодної операції в межах Спільноти, не потрібно подавати декларацію з ПДВ – ЄС за цей місяць.
  • Перетинаючи встановлений термін подання декларацій з ПДВ та ЄС, необхідно подати листа до податкової служби, в якій пояснюється, чому термін не був виконаний.
  • Корекція з ПДВ та ЄС також має здійснюватися щомісяця. Платники податків, які помітили помилку у ПДВ-деклараціях з ПДВ, повинні якнайшвидше подати виправлення з ПДВ та ЄС.

В даний час транзакції ЄС є все більш поширеним явищем в економічній торгівлі. Однак, як виявилося, у підприємців виникають певні проблеми, пов’язані з врегулюванням окремих економічних подій, особливо з податком на такі операції. Таким чином, перш ніж зробити першу угоду про купівлю з підрядником з ЄС, підприємці повинні, перш за все, перевірити, чи вони зобов’язані реєструватися для сплати ПДВ-ЄС для операцій у межах Спільноти, якщо необхідно зареєструватися для ПДВ-ЄС і дотримуватися строків подання декларацій.