EXLIBRA - Регистрация НДС (VAT) - поэтапно. Как заполнить форму VAT-R? 21.08.2019

Реєстрація ПДВ (VAT) – поетапно. Як заповнити форму VAT-R?

Зобов’язання зареєструватись як платник ПДВ поширюється як на фізичних осіб, які керують приватними підприємствами, так і на різні типи компаній – юридичних осіб. Однак є багато винятків, які звільняють від зобов’язання сплачувати податок на товари та послуги. З сьогоднішньої статті ви дізнаєтесь, коли потрібно зареєструватися як платник ПДВ та як заповнити форму VAT-R?

Чи обов’язкова реєстрація платником ПДВ?

Реєстрація у сфері податку на товари та послуги, яку зазвичай називають податком ПДВ, застосовується до фізичних осіб, юридичних осіб та організаційних підрозділів які не є  юридичною особою, які самостійно ведуть бізнес як виробники, торговці, фермери та постачальники послуг.

Закон про ПДВ містить низку винятків, які повністю або тимчасово звільняють підприємця від зобов’язання розраховувати та сплачувати ПДВ. Ці винятки можна розділити на об’єктивні та суб’єктивні.

Звільнення об’єктивне від сплати ПДВ поширюється на підприємців, які здійснюють лише діяльність, перелічену у ст. 43 акту  Акт про податок на товари та послуги.

Суб’єктивне звільнення стосується, у свою чергу, ліміту продажів, який у 2019 році становить 200 000 злотих. PLN, а для людей, які створюють підприємство протягом податкового року, визначається пропорційно кількості місяців, в яких молодий підприємець буде працювати.

Хто повинен зареєструватися до ПДВ?

Як активний платник ПДВ, ви повинні зареєструватися, якщо:

  • Ви постачаєте вироби з дорогоцінних металів або вироби за участю цих металів, товари, що підлягають акцизному збору, за винятком електроенергії та тютюнових виробів, нові транспортні засоби, а також будівельні майданчики та зони, призначені під забудову,
  • Ви надаєте юридичні послуги, консультаційні послуги (нп. податковий радник) або ювелірні послуги,
  • садиба (головний офіс) фірми не знаходиться в Польщі,
  • у попередньому році, ви перевищили діючий ліміт продажів.

Підприємці, які надають послуги, перелічені у перших трьох пунктах, не можуть застосовувати  суб’єктивне звільнення.

Реєстрація ПДВ – куди подавати документи?

Щоб зареєструватись в реєстрі активних платників ПДВ, ви повинні заповнити та подати  заявку VAT-R , яку ви можете завантажити, наприклад, з податкового порталу, яким керує Міністерство фінансів. Записатись до реєстру ПДВ можна  як в електронному вигляді,або поштою, так і під час відвідування податкової інспекції.

Вибравши онлайн-реєстрацію ПДВ, це можна зробити або через згаданий податковий портал – у цьому випадку необхідно мати кваліфікований електронний підпис або довірений профіль та долучити заявуVAT-R до заяви про вступ або зміни в записі у CEIDG.

Як заповнити форму VAT-R? Покрокова інструкція

Реєстрація ПДВ (VAT) - поетапно. Як заповнити форму VAT-R?

/>

У полі 1 (у верхній частині VAT-R) введіть свій податковий ідентифікаційний номер NIP, а якщо у вас його немає, додайте до поданої форми ідентифікаційну заяву NIP-2.

А. Мета та місце подання заяви та інформація про юрисдикцію керівника податкової інспекції

У полі 4 позначте мету заповнення заяви. Далі введіть інформацію, до якого керівника податкової служби ви направляєте документ.

Пункти 6 та 7 заповніть лише у тому випадку, якщо садиба(головний офіс вашої фірми) знаходиться за межами Польщі. Поля 8 та 9 слід опустити, оскільки вони стосуються оновлення (зміни) даних.

Реєстрація ПДВ (VAT) - поетапно. Як заповнити форму VAT-R?

В. Реквізити(дані) платника податків

У наступному розділі подайте найважливіші ідентифікаційні дані. Ви заповнюєте тільки ті позиції які вас стосуються. Поля, позначені одною зіркою, заповнюються суб’єктом, який не є фізичною особою, тобто юридичними особами та організаційними підрозділами які не є юридичними особами. Позиції, позначені двома зірочками, заповнюються, якщо ви фізична особа, наприклад, ви ведете  одноосібну приватну діяльність.

Важливо! Фізичні особи в рамках заявки  VAT-R використовують власне ім’я і прізвище, ім’я батька та матері, номер PESEL, дату народження та адресу проживання. Тільки платники податків, які не є фізичними особами на бланку VAT-R, вказують назву компанії, REGON, дату початку ведення діяльності та адресу садиби підприємства.

Реєстрація ПДВ (VAT) - поетапно. Як заповнити форму VAT-R?

С. Податкове зобов’язання у сфері податку на товари та послуги

У розділі С податкової декларації необхідно вказати обставини, пов’язані з податковим зобов’язанням, та вказати спосіб та періодичність подання декларацій  ПДВ.

C.1. Обставини, що визначають податкове зобов’язання

Ви можете пропустити позицію 27. Це відзначають лише люди, які не ведуть бізнес.

Позиція 28, лише якщо садиба (головний офіс) вашої компанії знаходиться за межами Польщі.

Позиція 29, якщо ви в моменті початку ведення діяльності не маєте права підлягати суб’єктивному звільненню. Це випадок, якщо в рамках вашого бізнесу ви надаєте послуги або здійснюєте поставки, визначені ст. 113 акт 13 Закону про ПДВ (згадується в пункті ” Хто повинен зареєструватися до ПДВ?”).

Пункт 30 вибирається особою, яка має намір скористатися суб’єктивним звільненням, щодо ліміту продажу в 200 000 злотих.

Важливо! Згідно з положеннями, вам не потрібно заповняти і надсилати форму VAT-R під час використання суб’єктивного звільнення. Право використовується “за замовчуванням”.

Позиція 31, якщо в рамках Вашого бізнесу Ви здійснюєте  продажі, лише звільнені від сплати ПДВ, на підставі ст. 43 акт. 1, викл. п. 3 та ст. 82 Закону про ПДВ.

Ви позначаєте пункт 32, якщо ви підлягаєте об’єктивному звільненню від ПДВ, зазначеному в ст. 43 закону. або 9 Закону про ПДВ.

Пункт 33 стосується осіб, які добровільно відмовились від суб’єктивного звільнення, тобто звільнення від ліміту продажів. Ця позиція  найчастіше вказується новими підприємцями, які хочуть зареєструватись до реєстру активних платників ПДВ.

Ви встановлюєте пункт 34, якщо добровільно відмовитеся від звільнення для  фермерів з єдиною ставкою(rolnikom ryczałtowym).

Позицію 35 обирають підприємці, які перевищили ліміт продажів у попередньому році, таким чином вони втратили право на суб’єктивне звільнення.

Пункт 36 обирають  платники ПДВ у країні ЄС за межами Польщі, які надсилають товари, оподатковані ПДВ ,  польським фірмам.

Пункт 37 можна опустити, він стосується оновлення даних із пункту 36.

У пункті 38 ви повинні ввести дату, з якої ви будете звільнені з податку, або дату, коли ви втратите право чи відмовитеся від права звільнення з податку.

Пункт 39 стосується інформації про податкове зобов’язання малих платників податків. Перше поле має бути позначене суб’єктом господарювання, який бажає використати правом на розрахунок з ПДВ методом обліку грошових коштів (при якому податкове зобов’язання виникає в день погашення всієї або частини дебіторської заборгованості). Друге поле позначається суб’єктом господарювання, який втратив статус малого платника податків через перевищення ліміту обороту. У свою чергу поле № 3 вибирається платником податків, який добровільно відмовляється від права розрахунку ПДВ методом обліку грошових коштів.

Позиції 40, 41, 42 та 43 заповнюєте  відповідними датами, якщо ви поставили галочку в позиції  39.

Реєстрація ПДВ (VAT) - поетапно. Як заповнити форму VAT-R?

Пункти 44, 45 та 46 стосуються платників податків, які обирають або відмовляються від можливості сплати ПДВ щоквартально.

Пункти 47, 48 та 49 заповнюються, якщо ви надаєте послуги таксі або постачаєте інвестиційне золото.

С.2. Інформація про подання декларації

У частині С.2 бланку VAT-R надайте інформацію про тип декларацій, які ви будете в подальшому надсилати , та вкажіть дату подання першого документа.

  • VAT-7 – подається платниками , які щомісяця сплачують податок.
  • VAT-7K – подають суб’єкти господарювання, що підлягають розрахунку щокварталу, або платники податків, які здійснюють розрахунки методом грошового обліку.
  • VAT-8 – це декларація, для платників податків, зобов’язаних здійснювати розрахунок податку від товарів від транзакцій лише в межах Євросоюзу.
  • VAT-12 – стосується платників податків, які надають послуги особистого таксі, які обрали метод оподаткування єдиною ставкою

Реєстрація ПДВ (VAT) - поетапно. Як заповнити форму VAT-R?

С.3. Інформація про проведення транзакцій лише по території ЄС

Розділ C.3 VAT-R заповнюється суб’єктами, які хочуть зареєструватися як платники податку ПДВ в ЄС (VAT UE). У наступних пунктах (від 58 до 63) ви повинні вказати обставини, що визначають податкове зобов’язання, а також від  коли або до  коли   будете здійснювати транзакції в лише на території ЄС .

  1. Заява про підтвердження реєстрації особи як платника податку ПДВ

Заповнивши розділ D форми VAT-R та сплативши відповідний збір, ви отримаєте підтвердження про реєстрацію суб’єкта господарювання як активного платника ПДВ. Це не є обов’язковим елементом VAT-R.

Декларація VAT-R складається з метою реєстрації або оновлення даних про ПДВ. Запис у реєстр ПДВ безкоштовний, а заявку(тобто VAT-R) можна виповнити в електронному вигляді.