EXLIBRA - Что такое split payment? Для кого является обязательным механизм разделенной оплаты? 23.08.2019

Що таке split payment? Для кого є обов’язковим механізм розділеної оплати?

Split payment діє в таких країнах, як Чехія, Туреччина та Італія. З 1 липня 2018 року при оплаті за фактури з ПДВ (фактури з VAT) можна застосовувати механізм розділеної оплати також у Польщі. З сьогоднішньої статті ви дізнаєтесь, що таке розділений платіж і до кого він застосовується.

 

Що таке split payment ( розділений платіж)?

Split payment  –  механізм розділеної оплати, який полягає у розрахунку оплати за товари чи послуги шляхом переказу, коли платіж не надходить на один банківський рахунок одержувача, а поділяється на суму нетто  та податок ПДВ. Гроші, отримані від покупця, перераховуються на два різні банківські рахунки постачальника –  сума нетто на звичайний рахунок компанії та сума ПДВ на спеціальний рахунок ПДВ.

Кошти на рахунку ПДВ  належать підприємцю, але доступ до них обмежений. Вони можуть використовуватися лише для погашення зобов’язань з ПДВ, що виникають стосовно податкової інспекції, сплатити частину ПДВ контрагентові або здійснити виплату з рахунку після подання заяви керівнику податкової інспекції. Ця заявка повинна включати суму, яку потрібно сплатити. Перерахування коштів з ПДВ-рахунку на розрахунковий рахунок відбувається лише після того, як керівник податкової служби дасть згоду, а  має він 60 днів для розгляду заяви, поданої підприємцем.

Коли можна використовувати механізм розділеного платежу?

Split payment працює в Польщі з 1 липня 2018 року і його застосування є добровільним. Це зміниться з 1 листопада 2019 року, коли набудуть чинності положення про зобов’язання використовувати метод розділеного платежу для здійснення конкретних поставок чи продажів. Однак про це ми напишемо пізніше у статті.

Механізм розділеного платежу поширюється лише на операції між підприємцями та транзакції, що здійснюються шляхом переказу польськими злотими іншим платникам ПДВ. Розподілений спосіб оплати не може бути використаний, якщо ви є споживачем, який не веде бізнесу, підприємцем, який отримує рахунки без ПДВ або якщо розрахунок здійснюється готівкою або карткою. Механізм розділеного платежу до 1 листопада 2019 року також не може застосовуватися підприємцями для фактур, покритих механізмом зворотного нарахування ПДВ у будівельній галузі або т.зв. чутливих галузях (електроніка, сталь, кольорові метали).

Покупець приймає рішення про застосування механізму розділеного платежу, який, здійснюючи переказ, може сплатити всю  суму на один рахунок або розділити платіж на звичайний рахунок та рахунок ПДВ. Деякі фактури можна оплачувати традиційним способом, а деякі – роздільним платежем. Продавець може обумовити в договорі з покупцем, що він не хоче використовувати метод розділеного платежу, тоді покупець повинен здійснити платіж у розмірі суми брутто на один рахунок.

 

На кого поширюватиметься механізм розділеної оплати з 1 листопада 2019 року?

Дата 1 листопада 2019 року внесе багато змін у діючу модель розділених платежів. Найважливішим з них буде зобов’язання використовувати механізм розділеної оплати за поставки товарів і послуг, які підпадають під режим зворотного стягнення та солідарної відповідальності. До цієї групи належать: паливо, сталь та вироби із сталі, брухт та відходи, дорогоцінні метали, наприклад, золото чи срібло, та основні метали, наприклад мідь. Обов’язковий роздільний платіж також охоплюватиме оплати за деталі та комплектуючі для автомобілів, вугілля та вугільну продукцію, електричні машини та обладнання, їх частини та комплектуючі, а також планшети, смартфони, консолі та будівельні послуги. Повний каталог предметів, що охоплюються способом розділеного платежу, можна знайти в одному з додатків до Закону про ПДВ.

Варто зазначити, що обов’язковий роздільний платіж застосовуватиметься лише до фактур,  вартість брутто яких перевищує 15000 злотих (або еквівалент цієї суми) та які відображають операції з товарами та послугами, переліченими у вищезгаданому Додатку. Відповідно до положень, фактури на суму нижче 15 000 злотих підлягають врегулюванню на загальних принципах, однак покупець зможе добровільно використовувати метод роздільного платежу.

Важливою зміною для постачальників є зобов’язання розміщувати на фактурі знак, який повідомляє, що у зв’язку з предметом операції та вартістю продажів оплата за послугу повинна здійснюватися за допомогою механізму розділеного платежу. Відсутність такої інформації призведе до накладення штрафу в розмірі 30% від суми податку, зазначеної у фактурі.

Split payment  – що вам потрібно знати про це?

Ви група підприємців, які зобов’язані будуть здійснювати платежі за допомогою розділеного платежу, і Вам цікаво, як зробити переказ за допомогою розділеного способу оплати? Ми підготували інструкцію, в якій ви дізнаєтесь, як створити ПДВ-рахунок та як здійснити платіж *MРП.

  1. Рахунок ПДВ

Банковий рахунок ПДВ є обов’язковим, щоб отримувати платежі методом розділеного платежу. Наразі не потрібно подавати заявку на відкриття ПДВ-рахунку, оскільки він створюється автоматично при відкритті банківського рахунку компанії. Для кожного регулярного рахунку, створеного для компанії, відкривається один безкоштовний рахунок ПДВ. На цей рахунок можуть бути сплачені лише кошти, що є платою за ПДВ за фактури, сплачені банківським переказом за допомогою механізму розділеного платежу, кошти, перераховані між власними рахунками ПДВ у межах одного банку, а також кошти, що є поверненням переплати податку ПДВ, внесені податковою службою.

  1. Переказ за допомогою механізму розділеного платежу

Платежі за допомогою MPП не вимагають двох переказів. Якщо ви хочете або вам потрібно заплатити за послугу чи товар, використовуючи розділений платіж, ви можете зробити це за допомогою спеціального повідомлення про переказ, яке діє в банках з 1 липня 2018 року. У цьому повідомленні ви надаєте суму ПДВ, суму брутто продажів, номер фактури, за який здійснюється оплата, а також ідентифікаційний номер ПДВ (NIP)  постачальника. Надісланий переказ автоматично ділиться на суму нетто  та ПДВ і надходить до двох рахунків одержувача. Банк буде стягувати суму ПДВ з вашого ПДВ-рахунку, і якщо вона буде більша за залишок на рахунку, частина, яка відсутня, буде взята зі звичайного рахунку, з якого також буде стягнута  сума нетто  фактури.

Оплачуючи способом split payment , пам’ятайте про дві важливі речі. Кожну транзакцію ви здійснюєте окремо. У випадку розділеного способу оплати ви не можете сплачувати зобов’язання за декілька фактур одночасно. Ви можете заплатити лише за одну фактуру з переказом MPП, а за кожну наступну –  наступним переказам з застосуванням МРП. Якщо переказ повернеться на ваш рахунок компанії, це означає, що постачальник вказав приватний рахунок, а не рахунок компанії. У цьому випадку ви можете заплатити за послугу або товар лише традиційним переказом.

*МРП – механізм розділеного платежу.